​​Дратівливість під час війни

Рекомендації психолога

Війна поділила людей на три типи: хтось став добрішим та більш чуйним, хтось мав достатньо ресурсів та не змінився емоційно, а хтось став частіше відчувати роздратування та негативні емоції з будь-яких, навіть побутових та дрібних приводів.
Тож поговоримо про третій тип: підвищена дратівливість під час війни, як це виникає та що робити?

🔸 Чому це виникає?

Нервова система не витримує та переванажується. І через це усі психічні процеси можуть відбуватися не так, як звичайно: деякі з них посилюються, а деякі і зовсім зникають на певний час. Підвищена дратівливість є захисним механізмом (залиште мене, я не справляюся, дайте мені спокій), і, звичайно, дзвіночком про те, що нервовій системі потрібна допомога.

❗️Війна надала величезну кількість викликів українцям: це і розлучення із близькими, втрати, побутові проблеми такі як переїзд, адаптація, фінансові негаразди тощо. І навіть якщо саме ви або ваша близька людина не зазнали втрат, пам’ятаємо про існування травми свідка, що таким чи інакшим чином впливає на нас і ослаблює нервову систему.

🔸 Як допомогти собі?

У цей період варто попіклуватися про свою нервову систему.

☝️Ось декілька порад, що можна зробити, щоб відчути полегшення:

✔️ Щодня приділяйте більше часу, ніж зазвичай, на відновлення та відпочинок.
Виділіть для себе додаткову годину вранці та/або перед сном, у яку ви зможете почитати книжку, прийняти душ або ж просто не робити нічого та не докоряти собі за це.

✔️Обмежте на певний час кількість соціальних контактів, які надають вам відчуття дискомфорту.

✔️Додайте своє життя взаємодією із чимось красивим, а також із тендітним та ніжним.
Наприклад, ви можете попіклуватися про тваринок чи кімнатні квіти. Також ви можете почати цікавитися класичною музикою, художніми творами чи картинами.

✔️ І, звичайно, зверніться за допомогою до психолога. Так ви зможете прискорити власне відновлення.

Може бути і таке, що ви почуваєте себе ок, а от нервова система вашої близької людини виявилася більш чутливою за вашу і людина стала дратівливішою, ніж була зазвичай. Така ситуація може бути рівноцінно болісною, як би ви самі потрапили у таку ситуацію.

🔸 Тож що робити, якщо ваша близька людина стала більш роздратована у повсякденному житті?

✔️Дайте людині час. Не вимагайте від неї дуже багато.
Уявіть що зараз ця людина знаходиться у відпустці або на відновленні і дайте їй відпочинок.

✔️Дайте зрозуміти людині, що ви розумієте, підтримуєте її, щоб вона змогла розслабитися та почувати себе безпечно та комфортно.

✔️Не нав’язуйте свою допомогу, але й не нехтуйте людиною: будьте готові поговорити з нею або провести разом час, якщо для неї це буде необхідно; якщо вона про це попросить.

Попередній запис
​​Вправа на релаксацію
Меню